Trasy turystyczne - www.nietkow.pl

POLUB NOWY
fanpage Nietków.pl
Przejdź do treści
WYCIECZKI ROWEROWE i PIESZE

Edukacyjna ścieżka historyczna w Nietkowie
Poznanie swojej historii jest ważną sprawą dla lokalnych społeczności. Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa zrealizowało projekt, dzięki któremu powstała edukacyjna ścieżka historyczna. Efektem ciężkiej pracy społeczników oraz grupy aktywnej młodzieży pojawiły się w Nietkowie piękne tablice informacyjne. W różnych miejscach, w pobliżu ważnych obiektów stoją tablice, pokazujące lata świetności i rozkwitu tych miejsc wraz krótkim opisem objaśniającym. Wszystkie tablice, a jest ich 11, mają ten sam układ graficzny. Zawierają unikatowe już zdjęcia, ryciny, skany dokumentów, pocztówki i inne materiały graficzne. Pokazują historię Nietkowa, która powoli zaciera się, staje się coraz mniej wyraźna i odchodzi w zapomnienie. Jest jednak dla nas cenna, jest naszą lokalną wartością i chcemy ją przekazać kolejnym pokoleniom mieszkańców.
Tablice zostały ustawione w parku, przy Domu Kultury, przy kościele, przy byłej stacji kolejowej, na ul.Kasprowicza, przy szkole oraz za mostem na Zimnym Potoku (droga w kierunku Borynia). Zawierają wiele ciekawych informacji z historii Nietkowa. Są efektem wielu godzin pracy zarówno grupy projektowej, jak i osób wspierających ideę takiej formy upamiętnienia lokalnej historii.
Ścieżka historyczna ma również swoją wartość turystyczną. Jest połączeniem oddanej do użytku ścieżki rowerowej z pięknie odnowionym parkiem dworskim w Laskach. Już teraz obserwujemy wzmożony ruch rowerzystów. Tablice historyczne widoczne są z daleka i przyciągają wzrok, zachęcając do krótkiego postoju i zapoznania się z ich treścią. To dobre uzupełnienie naszej oferty turystycznej. Nietków jest atrakcyjną miejscowością i zachęca do poznania swej historii.

Wizyta w Lubuskim Muzeum Wojskowym

12 kilometrów na południe od Nietkowa, w Drzonowie, znajduje się siedziba Lubuskiego Muzeum Wojskowego, które swoje korzenie wywodzi z Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Swoją historię muzeum rozpoczęło po przejęciu w 1978 roku zdewastowanego pałacu w Drzonowie. Prace adaptacyjne i remontowe trwały do 1985 roku, kiedy to oficjalnie otwarto nową placówkę muzealną. W budynku zorganizowano cztery sale prezentujące szeroki zakres historii wojskowości: "Broń dawna", "Gabinet myśliwski", "Żołnierz polski 1914-1945" oraz "Żołnierz polski po 1945 roku". Plener Lubuskiego Muzeum Wojskowego to ponad 4,5ha terenu, na którym - wśród zieleni Parku Krajobrazowego z pomnikami przyrody - eksponuje się ponad 100 egzemplarzy różnego rodzaju uzbrojenia.

To bardzo ciekawe i atrakcyjne turystycznie miejsce warte jest zwiedzenia. Dogodny dojazd (rowerem lub samochodem) umożliwia zaplanowanie kilkugodzinnej wyprawy dla całej rodziny. Wspaniałą okazją do takiej wyprawy może być organizowany w muzeum 15 sierpnia - w Święto Wojska Polskiego - Piknik Militarny. Tego dnia w godz. 10.00 - 17.00 świetna zabawa dla całej rodziny będzie gwarantowana. W programie: pokazy grup rekonstrukcyjnych, osada rycerska (Krąg Rycerski z Nowej Soli), przejażdżki transporterem opancerzonym BTR-152, pokazy współczesnego wyposażenia wojskowego (11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej), stoisko plastyczne o "Lubuskim szlaku militariów i fortyfikacji" (konkurs plastyczny z nagrodami), zwiedzanie wszystkich wystaw stałych i czasowych muzeum oraz wnętrz wybranych eksponatów ciężkiego sprzętu wojskowego, a także stoisko gastronomiczne z wojskową grochówką. Wstęp dla osób dorosłych kosztuje 6 zł, ale dzieci i młodzież do 18 roku życia wchodzą bezpłatnie. Zachęcamy do skorzystania z tej oferty turystycznej.


Wycieczka rowerowa do Leśniowa Wielkiego


Nieopodal Nietkowa leży malowniczo położona wieś Leśniów Wielki. U zarania swoich dziejów należała ona do rodziny Rothenburgów, którzy siedzibę rodu mieli w pałacu w Nietkowie. W ramach poznawania naszej historii i przywracania jej lokalnej pamięci otoczono opieką takie zabytki Leśniowa Wielkiego jak Kościół, Kaplica, Wiatrak, Droga Śmierci, Pomnik Żołnierzy Niemieckich. Stworzono ścieżkę historyczną po zabytkach i ciekawych miejscach Leśniowa Wielkiego.
Przy każdym punkcie ustawiono tablicę informacyjną z opisem historii obiektu, zamontowano też estetyczne kierunkowskazy. Zainteresowanym polecamy szczególnie kościół (jego najstarsze fragmenty pochodzą z XVI wieku!) oraz kaplicę, która stoi po lewej stronie przed kościołem. Warto przejść/przejechać się ścieżką edukacyjną i zakończyć pobyt przy widoczym z daleka wiatraku. Można tam odpocząć w zaciszu drewnianej altany, a nawet upiec kiełbasę przy ognisku z ławkami dla turystów. To dobry pomysł na wycieczkę rowerową dla całej rodziny.


Oderstellung - Linia Środkowej Odry   


Niedaleko od Niekowa znajdują się bardzo ciekawe fragmenty obiektów fortyfikacyjnych z czasów II wojnu światowej. Ten zespół żelbetowych schronów bojowych, obserwacyjnych lub biernych liczył kiedyś prawie 650 budowli. Do czasów współczesnych na naszym terenie pozostało kilka z nich. Zostały wybudowane w latach 1928-1939 wzdłóż lewego brzegu Odry - od Wrocławia do Krosna Odrzańskiego. Linia Oderstellung została przełamana na całej długości w ciągu kilkunastu dni na przełomie stycznia i lutego 1945 roku przez Armię Czerwoną.


Grupa miłośników historii od kilku lat systematyczną pracą odnawia te obiekty i umożliwia ich zwiedzanie. Tak powstał Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk (przy przeprawie promowej Brody - Czerwieńsk). Bunkry można zwiedzać w każdą pierwszą sobotę i niedzielę miesiąca od 14:00 do 18:00 - od maja do października. Ponadto można się umówić na zwiedzanie z którymś z opiekunów skansenu (telefon kontaktowy: +48 508 510 935 lub e-mail: wocik69@wp.pl). Więcej informacji o Skansenie Fortyfikacyjnym Czerwieńsk znajdą też Państwo na ich profilu na Facebook'u.


Takie grzyby tylko w Nietkowie - zapraszamy!


Wirtualna wycieczka po okolicach Nietkowa


Zwiedzamy Nietków i okolice



Zachęcamy turystów oraz mieszkańców naszej gminy do aktywnego wypoczynku w formie wycieczki rowerowej po okolicach Nietkowa. Czas weekendowy i pogoda sprzyja takim wyprawom, a redakcja strony zachęca do tej formy zwiedzania i promocji naszej miejscowości oraz aktywnego odpoczynku.



Warto się zastanowić nad powiedzeniem: „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”.



Faktycznie, ze wszystkich miejscowości gminy - łącznie z Czerwieńskiem - do Nietkowa są zbliżone odległości. Pogoda zachęca do zwiedzania i krótkich, interesujących wypraw rowerowych. Nietków - jadąc ulicą Kościuszki - ma 2,
5 km długości. W centrum miejscowości można zobaczyć zabytkowy wóz strażacki, zadbany park dworski z zachowaną bramą wjazdową do siedziby rodziny von Rothenburg z płaskorzeźbami z XVI wieku i elementami murów, a także zabytkowy kościół z 1867 roku oraz obelisk z tablicą upamiętniającą 700-lecie Nietkowa. Można zatrzymać się tu na chwilę, odpocząć w cieniu pięknych drzew i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.


Ruszając dalej w kierunku Lasek z prawej strony podziwiać można dolinę Odry i Kanał Zimny Potok, z lewej malownicze wzgórza morenowe porośnięte lasami. Pod koniec miejscowości warto skręcić w kierunku Borynia. Zjeżdżając drogą w dół, obok przystani kajakowej, przy moście jest drzewo z zaznaczonym poziomem wody z powodzi 1997 roku. Nie można też sobie odmówić krótkiej wizyty w arboretum, które w latach 1893 1895 założyli Grafowie von Rothenburg. Na terenie arboretum znajduje się miejsce po zniszczonym grobowcu Rothenburgów, a samo arboretum to rzadkie gatunki drzewostanu, w tym szczególnie okazałe cedry.


Wrócić można tą samą drogą, ale bardziej wytrwałym turystom polecamy zobaczyć odbudowany gołębnik w Boryniu, a następnie przejazd utwardzoną drogą wzdłuż lasu w kierunku Odry. Przy wale przeciwpowodziowym należy skręcić w prawo (w kierunku Czerwieńska) i kontynuować jazdę polną drogą przywałową, która doprowadzi do… bunkrów Skansenu Fortyfikacyjnego Czerwieńsk (przy przeprawie promowej Brody). To kolejne ciekawe i atrakcyjne miejsce. Warto się tam zatrzymać i zwiedzić bunkry.

W sezonie Dni Otwarte Skansenu organizowane są w soboty od godz. 14:00 do 18:00 oraz w niedziele - od 11:00 do 16:00. Powrót z wyprawy w kierunku Czerwieńska drogą wojewódzką nr 280 (około 5 km), a następnie drogą nr 279 do Nietkowa (około 3 km).



Cała trasa wyliczona dla mieszkańców Czerwieńska to około 20 km. Odległość niezbyt duża, z licznymi, atrakcyjnymi miejscami odpoczynku, możliwa do pokonania przez młodzież szkolną. Taka propozycja aktywnego spędzenia kilku godzin na świeżym powietrzu godna jest polecenia mieszkańcom gminy, ale również położonej blisko Zielonej Góry.

ZAPRASZAMY!!!


Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail:             stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fanpage FB:      Nietków.pl
Telefon do Sołtys Nietkowa: +48 509 412 393
Wróć do spisu treści